← Tillbaka till guider

Nail Art Sponges

Step by step guide

När du vill göra naglar med våra Nail Art Sponges finns det inga fasta regler för hur du ska göra. Våra Nail Art Sponges kan användas på många olika sätt, och den här guiden visar dig bara ett av de många looks du kan skapa med våra fantastiska Nail Art Sponges. 

Låt dig inte överväldigas av den långa guiden, vi tar dig bara igenom hela processen, från förberedelse till färdiga naglar. Om du redan är van vid Gel Polish och redo att göra nail art kan du hoppa över de tre första stegen. 

Produkter som används i den här guiden:

1 av

Step by Step

  • Sponge 1

    1. Förbered din nagel

    När du ska applicera Gel Polish är det viktigt att du förbereder din nagel noggrant, så att du kan uppnå ett både vackert och hållbart resultat. En bra förberedelse är avgörande för din manikyrs hållbarhet, så prep blir ditt nya favoritsteg. Du kan se vår fullständiga guide till hur du preppar dina naglar i vårt lärouniversum. Men om du är rutinerad i att göra naglar känner du redan till rutinen: Tvätta händerna, nagelbandspusher, nagelbandsklippare, buffer, torka av med Cleanser, PH-Bond, Primer.

    Läs mer Läs mindre
    Nästa steg
  • Sponge 2

    2. Applicera Base Coat

    Du börjar med att applicera ett tunt lager Base Coat på nageln. Se till att det inte är för mycket produkt på borsten och placera borsthuvudet mitt på nageln. Pressa sedan produkten ner mot nagelbandet medan borsten hålls nästan horisontellt längs nagelplattan. Därefter drar du produkten upp längs varje sida av nageln ut till nagelns spets, där du förseglar produkten.

    Det är viktigt att din Base Coat kommer nära både nagelns botten och sidor utan att nudda huden runt nageln. Om du råkar träffa den omgivande huden eller nagelbanden ska du ta bort det innan du härdar produkten. Till det kan du med fördel använda en av våra Micro Brushes doppad i Cleanser för att ta bort produkten.

    Låt Base Coat härda i vår UV/LED-lampa i 60 sekunder.

    Observera att Base Coat lämnar ett sticky layer efter härdning – detta är helt normalt och får inte tas bort eller vidröras.

    Läs mer Läs mindre
    Nästa steg
  • Sponge 3

    3. Applicera din basfärg

    När du har applicerat din Base Coat är det dags att applicera din Basfärg. Detta kan vara en Rubber Base, Liquid Builder, Polygel eller Gel Polish. I den här guiden utgår vi från Gel Polish.

    Innan du öppnar flaskan kan det vara en bra idé att rulla flaskan mellan dina handflator. Vi har designat flaskan så att den är enkel och bekväm att rulla mellan handflatorna. Det gör att pigmenten fördelas jämnt i flaskan. Det är viktigt att du inte skakar produkten, eftersom det kan skapa luftbubblor i din Gel Polish som kan synas på nageln.

    Konsistensen på din Gel Polish kan variera något beroende på produktens färg, då de mer pigmenterade färgerna kan vara något tjockare.

    Din Gel Polish appliceras på samma sätt som din Base Coat. Du börjar med att applicera ett tunt lager Gel Polish på nageln. Se till att det inte är för mycket produkt på borsten och placera borsthuvudet mitt på nageln. Pressa produkten ner mot nagelbandet medan borsten hålls nära nagelplattan. Därefter drar du produkten upp längs sidorna av nageln mot nagelns spets och förseglar.

    Det är viktigt att din Gel Polish kommer nära både nagelns botten och sidor utan att nudda huden runt nageln.

    När din Gel Polish är applicerad som du önskar ska den härdas i vår UV/LED-lampa i 60-90 sekunder. Du kan med fördel göra en nagel i taget och härda den i 10 sekunder, och sedan till sist härda alla dina naglar i 60-90 sekunder. Det gör att produkten inte rinner medan du gör dina naglar.

    Om du vill ha ett mer pigmenterat uttryck kan du lägga flera lager. Kom ihåg att det är bättre med fyra papperstunna lager än två tjocka. Det är viktigt att du härdar varje lager i 60-90 sekunder i vår UV/LED-lampa.

    När du har härdat din Gel Polish är du redo att göra nail art.

    Läs mer Läs mindre
    Nästa steg
  • sponge 4

    4. Förberedelse

    När du har härdat din basfärg är du redo att applicera din nail art. Det kan vara en fördel att dutta din Nail Art Sponge mot den klibbiga sidan av en bit tejp, eftersom det tar bort eventuellt ludd och damm som kan ha fastnat på svampen. När du duttar svampen mot tejpen kommer ludd eller annan smuts att fastna i tejpen.

    Därefter ska du förbereda den önskade nail art-färgen på din Nail Art Palette. Det gör du enkelt genom att låta en droppe eller två rinna från penseln ut på din Nail Art Palette.

    Läs mer Läs mindre
    Nästa steg
  • sponges 5

    5. Nail art

    Innan du doppar din Nail Art Sponge i Gel Polish-färgen ska du först fukta svampen genom att doppa den i vatten och sedan dutta den torr på en luddfri pad. På så sätt expanderar svampen och blir mjukare, vilket ger en mer airbrush-liknande effekt utan att vattnet rinner från svampen.

    När svampen är förberedd doppar du den i den önskade Gel Polish-färgen så att den tar upp färgen jämnt. Därefter duttar du försiktigt svampen på nageln där du vill skapa ditt design. Det är viktigt att du undviker att nudda huden runt nageln under appliceringen.

    Var uppmärksam på att högpigmenterade färger ger det bästa resultatet med denna teknik. Du bör också undvika att dutta för länge på samma ställe, eftersom det kan få färgen att släppa. Det rekommenderas istället att upprepa processen en eller två gånger och härda mellan lagren för att uppnå önskad färgintensitet och ett jämnt resultat.

    Läs mer Läs mindre
    Nästa steg
  • sponges 6

    6. Applicera Top Coat

    När du har härdat din Gel Polish ska du avsluta med att applicera ett lager Top Coat. Det görs på samma sätt som din Base Coat och Gel Polish. Här är det viktigt att du är noggrann med att försegla Top Coat på nagelns spets. Det gör att ditt design håller längre utan att flagna.

    När du har applicerat din Top Coat ska den härdas i 60 sekunder i vår UV/LED-lampa.

    Nu har du helt själv skapat de vackraste glansiga naglarna! Du kan med fördel applicera lite nagelolja runt kanterna – och sedan är dina naglar klara.

    Läs mer Läs mindre